Çelik konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon Fabrikalar

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Mimari Çelik Yapılar

Çelik Konstrüksiyon Depolar

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Çelik Konstrüksiyon Fabrikalar

Kuşcu Metal Çelik Yapı

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Çelik Konstrüksiyon Platformlar

Çelik Konstrüksiyon Kuleler

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Hafif Çelik Konstrüksiyon

Prefabrik Çelik Konstrüksiyon

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Çelik Konstrüksiyon Tonoz Çatı
Mimaride üst örtü elemanı anlamına gelen Çelik konstrüksiyon tonoz, kemerlerin bir araya gelmesiyle meydana getirilen tavan örtüsüdür. Genelde alt taraftan iç bükey olmak üzere yarım silindir şeklindedir. Çelik Konstrüksiyon Tonoz, ilk olarak Mezopotamya’da, sonra da Romalılarda önemli bir yapı elemanı olmuştur.

Çelik Konstrüksiyon Tonoz Çatı Çeşitleri
Aynalı tonoz çatı: Üst tabakasında, tonozun biçimine göre yer verilen düz plakadan oluşan ve dekoratif gaye ile kullanılan tonoz çatı modelidir.

Silindir ve beşik tonoz çatı: Bir çemberin yarısına benzeyen görüntüsü ile oldukça şık ve en çok tercih edilen tonoz çatı modelidir.

Kubbeli tonoz çatı: Eski dönemlerden beri en fazla dini yapılarda kullanıldığı görülen kubbeli tonoz çatı modeline kubbe şekli verilmektedir.

Ağ Tonoz: Tonoz yüzeyinin ağ şeklinde kaplanması oluşan tonozlardır.

Çapraz tonoz çatı: Bu model dini yapılarda görülen diğer çatı çeşididir. Çapraz tonoz çatılar, beşik tonozların birbirlerini dik açıyla kesmesi sonucu oluşur.

Eğik Tonoz: Rampa tonoz da denilen ve ilk ve son noktalarında bulunan kemerlerin yüksekliği aynı olmayan tonoza eğik tonoz adı verilir.

Yelken Tonoz: Kare şeklindeki binayı kapatan kubbenin dört bir tarafının kemer düzlemiyle kesildikten sonra kalan örtü sistemine yelken tonoz adı verilir.

Geçme Tonoz: İki adet beşik tipli tonozun çapraz olarak birbirini dik kesip geçmesiyle oluşan tonoz türüdür.

Yıldız Tonoz: Kemerlerin ve tonozların yıldıza benzer bir görüntü ortaya çıkaracak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan tonozlardır.

Çelik Konstrüksiyon Tonoz Çatının Avantajları Nelerdir?
Tonoz çatıların diğer malzemelerle yapılan çatılara göre avantajları şu şekildedir:

Su geçirmemesi,

Korozyona karşı dayanıklı olması,

Otomatik havalandırma sisteminin var olması,

Yangına karşı dirençli olması,

Depreme karşı dayanıklı olması,

Kavisli olduğu için tavanın yüksekliğini arttırması,

Bakım gerektirmemesi,

Gün ışığından uzun süre faydalanmayı sağlaması,

Estetik görünmesi,

Hızlı şekilde imal edilmesi

Tüm bu özelliklere karşın ekonomik yönden olması

Tonoz çatı, altında bulunan açıklık sayesinde yapının sportif, ticari veya kültürel amaçlarla daha rahat kullanımına olanak sağlamaktadır.

Çelik Tonoz çatı dışarıdan bakıldığında kavis görüntüye sahip olan bir çatı sistemidir. Kemerlerin bir araya getirilerek koridor şekli verilmesi ile ortaya çıkan bu kavisler tonoz çatının temelini oluşturur. Çok eski bir geçmişi olan tonoz çatıların üretiminde kullanılan malzemelerin çeşitliliği de oldukça fazladır.

Tonoz Çelik Çatılar Cam ile birliktede Sky ışıklık olarak uygulana bilmektedir. Detaylı bilgi için. Kuşcu Cephe Sistemleri ile mutlaka iletişime geçmelisiniz.

Çelik Tonoz Çatı Fiyatları
Çelik Tonoz çatı fiyatları projeye göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bir fiyat çalışması yapabilmemiz için bizimle iletişime geçin. İLETİŞİM